Trzeba zobaczyć

LITWA


Kraj cichy i delikatny, kraj zielonych wzgórz, ciemnych lasów, błękitnych jezior. Kraj wspomnień Adama Mickiewicza i Czesława Miłosza. To Niemen przecinający cały kraj, gotyckie zamki, renesansowe i barokowe budowle, wydmy na Mierzei Kurońskiej, największe na świecie skupisko krzyży na Kryziu Kalnas. To gintaras (jantar, bernstein, bursztyn) – litewskie złoto. To smak czarnego chleba, karaimskich kibinów, ziołowych nalewek…  Wilno  –  „miłe miasto – miasto z duszą”   zachwyca bogactwem kulturowym, stanowiącym dorobek ponad 600-letniej historii wieloetnicznej ludności tego miasta.
Stolica: Wilno
Inne miejscowości

UKRAINA

Ziemie dzisiejszej Ukrainy to prakolebka Słowian, z której wywodzą się Polacy. Przez kilka wieków Polacy i Ukraińcy tworzyli wspólna historię, której współtwórcami byli m.in. Ormianie, Niemcy, Żydzi, Czesi.
Ukraina zaciekawia, czasami smuci, a mimo wszystko fascynuje. Wielkość kraju, złożoność etniczna, kulturowa i historyczna, mimo mało sympatycznych zasad przekraczania granicy, fatalnych dróg, jeszcze słabej infrastruktury noclegowo-gastronomicznej – przyciąga.
Zwiedzamy i wypoczywamy, smakujemy barszcz ukraiński, kupujemy wyszywane ręczniki czy kilimy huculskie, degustujemy wina odeskie czy krymskie. I śpiewamy: „Żal, żal za dziewczyną, za zieloną Ukrainą….”
Stolica: Kijów
Inne miejscowości

BIAŁORUŚ


BIAŁA RUŚ – tak dawniej często nazywano obecną Białoruś, kraj z wieloma sosnowymi lasami, szerokimi polami i łąkami, błękitnymi jeziorami i rzekami. Nasz wzrok często przyciągają wieże kościołów i cerkiew, dawne dwory i pałace, stare cmentarze z pięknym starodrzewem i krzyżami lub tablicami dowodzącymi wielokulturowości tej krainy.
Stolica: Mińsk
Inne miejscowości

ŁOTWA


Turystę zadziwia pulsująca życiem Ryga, pełna pomników architektury i sztuki, pieczołowicie odrestaurowanych secesyjnych kamieniczek, z widocznym efektem rozwoju gospodarczego.
Wioski i małe miasteczka sprawiają wrażenie zaczarowanych, a uroku dodają zadbane ogrody przydomowe oraz konie zaprzężone do drabiniastych wozów.  W tym sielskim krajobrazie zaskakują „małe Wersale”, średniowieczne zamki czy 20-kilometrowa plaża łotewskiej „riwiery”. Symbolem kultury i tradycji dla Łotyszy są pieśni ludowe (dainas)a festiwale śpiewacze przyciągają wielotysięczną publiczność.
Stolica: Ryga

ESTONIA

To najbardziej na północ wysunięty kraj bałtycki. Bliskość Finlandii słychać w języku łotewskim spokrewnionym z językiem fińskim i widać w architekturze  – na wsi często można zobaczyć typowe skandynawskie drewniane domy. Tallin z potężnymi murami miejskimi, średniowiecznymi dzielnicami kupieckimi, kościołami – zachował charakter bogatego miasta hanzeatyckiego. Tartu, dawne miasto uniwersyteckie Dorpat, znane przez wielu Polaków. Krajobraz urozmaicają  zamki krzyżackie lub ich ruiny, pałace magnackie oraz 1000 wysp i ponad 1250 km linii brzegowej.
Stolica: Tallin

ROSJA

Największy pod względem wielkości kraj na świecie, który rozpościera się na dwóch kontynentach: Europejskim i Azjatyckim; to granica z 14 krajami i  8 stref czasowych. Północna część Rosji to mroźny arktyczny klimat sięgający aż pod koło podbiegunowe. Na obszarze Rosji występują rozległe lasy, syberyjskie tajgi, stepy a południowa część kraju to także wysokie góry – Jabłonowe, Sajany, Ałtaj  czy Kaukaz. Przyciągają turystów zabytki Moskwy i Petersburga, kolej transsyberyjska ze specyficznym klimatem jarmarków na stacjach, Jezioro Bajkał z zadziwiająco czystą wodą (warto wiedzieć, że wody jeziora Bajkał stanowią 1/5 zasobów wody pitnej na kuli ziemskiej) a także srogi klimat tundry arktycznej ze złowrogimi pozostałościami sowieckich łagrów. Rosja to 140 mln ludności, z których ponad 110 mln  mieszka w części europejskiej, to 80% rdzennych Rosjan  i kilkadziesiąt mniejszości narodowych, mówiących odrębnymi językami i wyznającymi różne religie. Kraj wielu kontrastów.
Stolica: Moskwa
Obwód kaliningradzki

CZECHY

Czechy kojarzą się turystom przede wszystkim ze stolicą – Pragą. Miasto, w którym na każdym placu i prawie na wszystkich ulicach i uliczkach widoczne jest bogactwo artystyczne świadczące o wielowiekowej tradycji architektonicznej, niemal zupełnie nietkniętej klęskami żywiołowymi czy działaniami wojennymi.
Czeskie miasta o średniowiecznym rodowodzie, uzdrowiska,  gotyckie zamki, szczególnie nad Wełtawą stanowią o krajobrazie, zaś  czeskie knedliczki i czeskie piwo to podstawowe  czeskie smaki.
Stolica: Praga

SŁOWACJA

Słowacja dla wielu polskich turystów to przede wszystkim Wysokie Tatry  i Słowacki Raj z dobrze oznakowanymi szlakami turystycznymi i ciekawymi krajobrazami, pięknymi jaskiniami, wyprażanym syrem w karczmach i barach oraz regionalnymi napitkami.  A Słowacja to 100 zamków,  wieże gotyckich kościołów, termalne źródła,  uzdrowiska, dobre ośrodki narciarskie, a przede wszystkim wspaniali i przyjaźni ludzie.
A  rzadko kto zadaje sobie sprawę, że słowacki sen o niepodległości ziścił się dopiero 1 stycznia 1993r. I choć ostatnie tysiąc lat Słowacja wchodziła w skład państwa węgierskiego, Słowacy zachowali swój język i tradycje narodowe w niemal nieskażonym stanie.
Stolica:
Bratysława

RUMUNIA

Dziki Zachód Wschodniej Europy? Kraj niebezpieczny, biedny i niezbyt ciekawy. Jeszcze niedawno wielu ludzi tak myślało. A tymczasem  Rumunia to kraj pełen gościnnych ludzi. To właśnie tu zobaczymy prawie wszystko: spowite mgłami turnie, wysokogórskie urwiska i przepaście, stepy i pierwotne lasy pełne dzikiej zwierzyny, piaszczyste plaże i strome klify Morza Czarnego. Średniowieczne twierdze oraz zabytki nie naruszone zębem czasu. Jedni mogą tu wędrować pasmami górskimi, inni opalać się na plaży a jeszcze inni szukać śladów wampirowskiej legendy hrabiego Drakuli. Możemy stanąć zdziwieni na widok kudłatego juhasa siedzącego przed szałasem, lub dać się porwać urokowi minionych stuleci obserwując  tabor cygański  jadący przez górskie ustronie. Tak czy inaczej jak to mówią Rumunii – Bun drum! 
Stolica:
Bukareszt

Szerokiej drogi!  Zapraszamy !